Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony 2 kwietnia to dobry moment na refleksję nad problemami z jakimi borykają się osoby z ASD (spektrum autyzmu).

Wiedza na temat autyzmu w ostatnim czasie dość szybko się poszerza i pogłębia. Mimo to nadal pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Pojawiają się coraz częściej głosy, aby spektrum – a w szczególności osoby wysokofunkcjonujące, to po prostu inna, alternatywna ścieżka rozwoju człowieka a nie zaburzenie. Niektórzy widzą główną różnicę w rozwoju dziecka neurotypowego i autystycznego w ich ukierunkowaniu uwagi i zainteresowania, w początkowych latach jego życia. Typowe dziecko jest ukierunkowane na ludzi, zaś osoby ze spektrum – na przedmioty. To oczywiście pewne uproszczenie, ale ta niewielka, wydawałoby się różnica sprawia, że z wiekiem u dzieci z ASD narastają trudności, w szczególności w rozwoju społecznym.

Problem ten dotyczy osób ze spektrum autyzmu – bez względu na to czy są nisko czy wysokofunkcjonujące. Czasami trudności osób z Aspergerem są dłużej w ukryciu, bo kompensują sobie pojawiające się problemy, swoim dobrym potencjałem intelektualnym. Niestety trudności nie znikają a narastają w ukryciu, ujawniając się później w postaci np. w postaci lęków i depresji.

Czy możemy pomóc osobom ze spektrum poczuć się lepiej pośród osób neurotypowych?

Oczywiście są stosowane różne metody – w ramach terapii w gabinetach, grupach czy klasach. Badania naukowe wskazują na dużą skuteczność mediacji rówieśniczych. W tym przypadku korzyści te są obustronne. Osoby z ASD borykają się bardzo często z wykluczeniem, poczuciem osamotnienia, brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Mediacje rówieśnicze są w stanie zminimalizować te problemy w dużym stopniu sprawiając, że dzieci ze spektrum mogą poczuć się akceptowane. Łatwiej może być im też zrozumieć zawiłości relacji społecznych, które często są dla nich równie skomplikowane jak dla niektórych dzieci matematyka czy fizyka. Pomaga też poznanie specyfiki funkcjonowania osób ze spektrum oraz życzliwość. Dzięki takim działaniom zyskują wszyscy.