Pozostając w domu wszyscy członkowie rodziny mają więcej czasu, aby zajmować się najmłodszymi. Pamiętajmy, że każda minuta spędzana aktywnie z niemowlętami przynosi im wiele radości i sprawia, że ich rozwój przebiega harmonijnie. Bawmy się z nimi jak najwięcej, starajmy się układać je w różnych pozycjach, by ich rozwój motoryczny przebiegał harmonijnie. Zajmujmy ich uwagę ciekawymi zabaweczkami, naprzemienną wokalizacją, robieniem min.

Pamiętajmy, aby zawsze, kiedy spędzamy wspólnie czas, starać się całą swoją uwagę poświęcić dziecku. Mówmy do niego i opowiadajmy, co robimy. Kiedy przebieramy maleństwo lub chcemy delikatnie obrócić je z plecków na brzuszek, pamiętajmy, że dziecku najpierw trzeba opowiedzieć, co będziemy teraz robić. Kiedy rozpoczynamy ruch, czekajmy na odpowiedź dziecka oraz jego gotowość do podjęcia współpracy przy każdej zmianie pozycji. Sprawmy, że będzie to czynność przyjemna, pozbawiona uczucia niepewności lub obaw.

Czas, kiedy wszyscy pozostajemy w domu jest momentem, w którym powinniśmy zwolnić, starać się każdą czynność wykonywać z rozwagą i spokojem. Wolne i delikatne, ale zarazem pewne i celowe ruchy rodzica w czasie pielęgnacji naszych najmniejszych pociech są najważniejszym bodźcem rozwojowym, jaki rodzic daje w tym czasie dziecku. Absolutnie nie powinniśmy się spieszyć, bo maluszek może nawet odebrać to jako formę agresji w stosunku do niego.

Pamiętajmy, że te najmłodsze i najdelikatniejsze istoty w naszej rodzinie są najbardziej wrażliwe na emocje i stany pozostałych domowników. Skoncentrujmy się na ich potrzebach. Aby stan emocjonalny rodzica pozostawał harmonijny, powinno się cały czas dbać o swoje samopoczucie – zdrowo się odżywiać, być aktywnym (w domu), starać się ograniczać ciągłe czytanie informacji na temat zaistniałej, trudnej sytuacji, a w zamian za to koncentrować się na relacjach z najbliższymi. Tylko w taki sposób możemy zachować względny spokój i zapobiegać przekazywaniu negatywnych emocji naszym ukochanym maluchom.

Dla zaangażowanych rodziców spragnionych wieczornej, fachowej lektury, polecam ilustrowany poradnik pielęgnacji niemowląt autorstwa Pawła Zawitkowskiego – „Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka” .

E R – psycholog