Wskazówki dla dzieci i młodzieży

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę, a w obecnej sytuacji daje również możliwość nauki na odległość.

Musicie jednak pamiętać o ważnych zasadach:

• Zachowaj ostrożność. Nigdy nie podawaj swoich danych: imię, nazwisko, adres zamieszania, numer telefonu. Staraj się  posługiwać nickiem.
  • Prywatne zdjęcia pozostaw sobie- nie umieszczaj ich w internecie, nigdy nie wiesz kto je zobaczy.
  • Wiadomości wulgarne, niepokojące pokazuj rodzicom lub innej dorosłej osobie. Nie odpowiadaj na nie .
  • Zachowaj czujność. Nigdy nie masz pewności  kim jest osoba po drugiej stronie  monitora.
  • Nie wszystko co przeczytasz w internecie jest prawdą. Sprawdzaj źródła.
  • Szanuj innych użytkowników internetu, tak jak sam chciałbyś być traktowany.
  • Uważaj na e-maile od nieznanych osób, nie otwieraj załączników w takich wiadomościach- mogą to być wirusy.
  • Życie nie toczy się wyłącznie przed komputerem, postaraj się spędzać czas w inny sposób. Wprowadź limit czasu spędzonego w internecie.
  • Bądź nauczycielem swoich rodziców! Jeśli mają problem z posługiwaniem się internetem pomóż im.
  • Uważaj na zakupy w sieci. Przed podaniem danych karty kredytowej sprawdź czy strona jest bezpieczna.
  • Uważaj na wirusy w internie- korzystaj z programów antywirusowych.

Wskazówki dla rodziców

Dzieci i młodzież spędza teraz dużo czasu przed komputerem, aby ten czas był bezpieczny musicie pamiętać o kilu niezbędnych zasadach.

• Dziecko musi korzystać z internetu adekwatnie do swojego wieku. Porozmawiaj z nim i ustal zasady korzystania z sieci.
  • Komputer, tablet, smartfon zawsze powinien znajdować się w powszechnie dostępnym dla każdego miejscu.
  • Pamiętaj, że nigdy nie wiesz kim jest osoba pod drugiej stronie. Twoje dziecko może w ten sposób narazić się na niebezpieczeństwo poznania kogoś nieodpowiedniego. Kontroluj kogo poznaje Twoje dziecko i reaguj na każde potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
  • Dziecko musi chronić swoją prywatność. Powiedz mu, że nie może podawać w sieci swoich  danych osobowych.
  • Wytłumacz dziecku, że co raz udostępni w sieci nigdy nie zniknie.
  • Zadbaj o to, by sprzęt dziecka był bezpieczny, pamiętaj o programach antywirusowych.
  • Każda gra komputerowa posiada PEGI, system oceniania gier, który mówi dla jakiej grupy wiekowej jest kierowana dana gra.
  • Przemoc w internecie jest realna. Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu. W razie potrzeby szukaj pomocy i rady specjalistów.
  • Pamiętaj jednak, że najważniejsze są rozmowy z dzieckiem i wspólnie spędzony czas.

Pedagog – PPP Wałbrzych

Przygotowano w oparciu o: