Drodzy uczniowie, ósmoklasiści,

Wasz wielki dzień zbliża się wielkimi krokami – dzień wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Wiem, że teraz Wasze myśli zaprząta wiele spraw, macie powody do zmartwień, możecie się denerwować, a nawet stresować. Pewnie wielu z Was martwi to, że nie wiecie jaką szkołę wybrać, jaki zawód będzie odpowiedni. Jest to trudna decyzja, ale nie martwcie się! Nie zostaniecie z nią sami! Niestety nie możemy spotkać się osobiście – na zajęciach w szkole czy na indywidualnych spotkaniach w Poradni, ale postaram się, informacjami zamieszczanymi na naszej stronie internetowej, ułatwić Wam tą decyzję.  Być może zadajecie sobie pytanie o co tyle szumu z wyborem szkoły czy zawodu. Wystarczy skończyć jakąkolwiek szkołę i edukację mieć z głowy. Albo po co mam się zastanawiać nad zawodem, skoro w mojej okolicy i tak nie znajdę pracy takiej jaką chcę.

           Postaram się Wam udowodnić, że warto poświęcić troszkę czasu i dobrze zastanowić się nad wyborem szkoły i zawodu. Dlaczego? Pomyślcie sobie ile lat dorosły człowiek jest aktywny zawodowo, aż osiągnie wiek emerytalny? Obecnie w Polsce kobiety pracują do 60, a mężczyźni do 65 roku życia. Więc łatwo wyliczyć, że przez około 40 lat pracujemy. Jeśli praca nam odpowiada, lubimy ją, to jesteśmy zadowoleni, szczęśliwi. A co w przypadku kiedy nie lubimy swojej pracy? Jesteśmy ciągle zmęczeni, niezadowoleni, często zmieniamy pracę, narzekamy. Patrząc obiektywne, warto chyba być zadowolonym z swojego życia zawodowego, skoro trwa ona dziesiątki lat i dobrze wybrać szkołę i zawód.

Dzisiaj omówimy czynniki wyboru zawodu, a właściwie ich część. Aby wybór szkoły i zawodu był trafny, trzeba zgromadzić szereg różnych informacji. Te informacje możemy podzielić na trzy grupy:

 1. POZNANIE SIEBIE
 2. POZNANIE ZAWODÓW
 3. POZNANIE SYSTEMU EDUKACJI, KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA

Pierwszą grupą informacji jest grupa POZNANIE SIEBIE. Osobiście uważam, że informacje o nas samych są najważniejszą z tych grup. Jeśli dobrze poznamy siebie, swoje predyspozycje zawodowe, mocne strony, będziemy wiedzieli w którą stronę iść. Łatwiej będzie nam scharakteryzować obszary zawodowe, do których pasujemy. Mogli byście powiedzieć, że znacie siebie, ale jak to się ma do wyboru szkoły czy zawodu?! Już śpieszę z wyjaśnieniem na czy się skupimy, co kryje się pod hasłem POZNANIE SIEBIE. Otóż planując swoją przyszłość edukacyjno – zawodową, powinniście zgromadzić następujące informacje o sobie:

 1. Zainteresowania – często sposób w jaki spędzamy czas wolny, rozwijamy się w pasji czy hobby, podpowiada nam co moglibyśmy robić w przyszłości. Jeśli poświęcamy swojemu zainteresowaniu czas, oznacza to, że jest to dla nas coś miłego, sprawia nam przyjemność, lubimy to robić. Możemy przenieść swoje zainteresowania na drogę zawodową w dorosłym życiu. Załóżmy, że Kasia bardzo lubiła zwierzaki. Miała w domu, kota, psa, chomika i papużki. Była wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, brała udział w akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt. Opiekowała się bezpańskimi kotami, dokarmiała je. Jej życie kręciło się wokół zwierząt, uwielbiała się nimi zajmować, więc w dorosłym życiu została weterynarzem. Pamiętajcie jednak, że niektóre zainteresowania pozostaną tylko w sferze zainteresowań i nie będą wykorzystywane w życiu zawodowym. Np. Janek bardzo lubił grać w gry komputerowe i przed monitorem spędzał bardzo dużo czasu, ale nie oznacza to, że w przyszłości może zostać informatykiem.
 2. Umiejętności – najprościej mówiąc umiejętności są tym co potrafimy robić, np. gotować, piec ciasta, grać na instrumencie, naprawić rower, itp.
 3. Talent – może masz jakieś szczególne zdolności? Pięknie śpiewasz, masz zdolności językowe, a może malujesz?
 4. Predyspozycje zawodowe – być może mieliście w szkole takie testy, lub możecie je zrobić online, aby dowiedzieć się jakie macie predyspozycje, czyli do jakiego środowiska pracy się nadajecie.
 5. Mocne strony – co jest Waszą mocną stroną? Co uważacie za swój atut?
 6. Stan zdrowia – jest to często pomijany przez młodzież czynnik. Zastanówcie się, czy Wasz stan zdrowia, schorzenia, choroby, które posiadacie może być przeciwwskazaniem do wykonywania jakiegoś zawodu? Np. czy astmatyk mógłby wykonywać zawód stolarza?
 7. Temperament – to zespół cech osobowości, zdeterminowany genetycznie.
 8. Oceny szkolne – to również ważny czynnik. Mierzcie siły na zamiary. Jeśli do tej pory nauka szkolna nie była moją mocną stroną, a najlepszą oceną na semestr była ocena dostateczna, to warto zastanowić się czy składanie dokumentów do liceum ogólnokształcącego to dobry pomysł …….

Zobaczcie jak wiele rzeczy przed Wami do odkrycia. Może już rozważaliście te czynniki, a może dopiero zabieracie się do poznawania siebie. Przeanalizujcie krok po kroku podane przeze mnie punkt, zapiszcie sobie w zeszycie istotne informacje, które będą dla was ważne przy wyborze szkoły i zawodu. Aby ułatwić wam zadanie mam dla Was kilka ćwiczeń i materiałów.

Polecam Wam kartę „Oto ja”, do wydruku opracowaną przez Kreatywni Doradcy Kariery – znajdziecie tam graficzny schemat, w którym możecie wpisać wiele informacji o sobie. Polecam skorzystać z tego narzędzia. Jak dla mnie jest super.

Karta pracy „Oto ja”

Wiem, że szukanie u siebie mocnych stron jest dla Was trudne – często o tym mówicie podczas porady, tak więc mam dla Was następujące zadanie:

Weźcie małe kolorowe karteczki: na jednej z nich napiszcie MOJE MOCNE STRONY i postarajcie się poszukać ich u siebie. Kolejne karteczki rozdajcie członkom Waszej rodziny i poproście by zapisali tam Wasze mocne strony. Być może Wam trudno jest dostrzec pewne cechy, a Wasza rodzina podpowie Wam coś nowego.

Do zbadania predyspozycji proponuję Wam następujące testy:

http://www.pedagog-szkolny.pl/index.php/testy/test-do-samooceny-holland

https://www.katarzynapluska.pl/6-typow-zawodowych-osobowosci-wg-hollanda-test-hollanda/  – to jest bardziej rozbudowany opis do testu powyżej.

Test inteligencji wielorakiej:
http://www.doradcy-wroclaw.pl/attachments/article/111/Test%20inteligencji%20wielorakiej.pdf

Psychozabawa do badania temperamentu:

http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php

Życzę Wam owocnej pracy w POZNAWANIU SIEBIE!

Przygotował – doradca zawodowy PPP Wałbrzych