Kochani Uczniowie, ósmoklasiści,

Witam Was ponownie w kolejnej odsłonie czynników wyboru zawodu. Jak pamiętacie, w poprzednim artykule podzieliliśmy je sobie na trzy kategorie. Poprzednią była kategoria pod tytułem POZNANIE SIEBIE. Dostaliście kilka zadań do samodzielnego wykonania. Jestem bardzo ciekawa czy Wam się podobały? Czy były przydatne? Dowiedzieliście się czegoś ciekawego o sobie? A może odkryliście coś, co Was kompletnie zaskoczyło?

Wielkie brawa dla tych ochotników, którzy postanowili zgłębiać wiedzę na swój temat!

Dobrze, ale świadomość siebie to nie wszystko, jeżeli mówimy o wyborze szkoły i zawodu. Dlatego w tym artykule zajmiemy się kolejnym czynnikiem wyboru zawodu jakim jest POZNANIE ZAWODÓW. Możecie mnie zapytać po co komu ta wiedza? Stwierdzenie jest banalnie proste – każdy ma jakąś wiedzę o zawodach. Ale jakaś wiedza, nie znaczy właściwa. Jeśli śledzicie artykuły doradcy zawodowego, to jakiś czas temu ukazała się zabawa dotycząca zawodów? Braliście w niej udział? Jeśli nie i zaczynacie dopiero zaczytywać się w moje artykuły, to podpowiem Wam, że trzeba było odgadnąć czym mogą się zajmować osoby wykonujące pewne zawody. Z tymi zawodami i wiedzą o nich jest często tak, że niby wiemy czym zajmuje się dany zawód, jakie ma główne zadania i czy jest zawodem dobrze płatnym, ale jest to często wiedza pobieżna. Jeśli zaczniemy zagłębiać się w opis danego zawodu – w jego główne czynności, warunki pracy, wymagania psychofizyczne może okazać się, że zawód, który wydawał nam się atrakcyjny to wcale taki nie jest. Albo ta praca wygląda zupełnie inaczej niż ją sobie wyobrażaliśmy. Może też się okazać, że nie spełniamy pewnych kryteriów lub nie powinniśmy wykonywać danego zawodu,  np. nasz stan zdrowia nas ogranicza, lub w teście temperamentu okazało się, że jesteście cholerykami, wiecznie was gdzieś nosi, wszędzie was pełno, a praca wymaga od kandydata skupienia, dokładności i nic się w niej nie dzieje nowego. Są to bardzo istotne wiadomości.

Przypomnijcie sobie jakie wyniki uzyskaliście w teście temperamentu – to ważny aspekt wyboru odpowiedniego zawodu. Spójrzcie również na wyniki testu predyspozycji zawodowych, swoje mocne i słabe strony. Mając zgromadzoną wiedzę z obszaru poznania siebie możecie przystąpić do zgłębiania wiedzy o zawodach. Czytając opisy zawodów dowiecie się czy spełniacie wymagania danego zawodu, czy macie predyspozycje, aby go wykonywać, czy Wam się podoba.

Młodzież często wybiera zawód bazując na podstawowej wiedzy o zawodach, którą czerpie  z obserwacji, utartych informacji przekazywanych w środowisku rówieśniczym lub filmów czy seriali. Podejmując w ten sposób decyzję, często okazuje się – już w trakcie trwania nauki, że zawód, który wybraliście nie spełnia Waszych oczekiwań lub Wam się zwyczajnie nie podoba. Często słyszę od uczniów, którzy nie są zadowoleni ze swojego wyboru takie stwierdzenia: „Myślałem, że w tym zawodzie robi się coś innego”, „Inaczej to sobie wyobrażałem”, „Wydawało mi się, że to jest łatwa praca, myliłem się”, „Nie podoba mi się zawód, którego się uczę. Nie interesuje mnie to”. I co wtedy? Jeśli zorientujecie się w miarę szybko, że zawód, który wybraliście Wam nie odpowiada to zdążycie zmienić kierunek/szkołę, ale co się stanie jeżeli zorientujecie się zbyt późno, gdy będziecie mieli za sobą większą część nauki na danym kierunku? Czy opłaca się zmienić szkołę/kierunek i zaczynać wszystko od nowa? Aby oszczędzić Wam rozczarowań zachęcam jeszcze raz do zgłębiania wiedzy o zawodach. Poszukajcie takiego zawodu, który Was interesuje, do którego pasują Wasze predyspozycje zawodowe, stan zdrowia, temperament, który spełnia Wasze oczekiwania. Jak już wybierzecie sobie jakiś zawód to zastanówcie się, gdzie będziecie pracować, gdzie mieszkać w przyszłości. Czy chcecie podjąć pracę w swoim miejscu zamieszkania, w niedalekiej okolicy lub jesteście gotowi zmienić miejsce zamieszkania, a nawet przenieść się za granicę, po to, by wykonywać wymarzony zawód czy rozwijać się zawodowo.

Wiem, że dzisiaj inne myśli zaprzątają Wam głowę, a wybiegać planami w przyszłość na 5 czy 10 lat do przodu może wydawać się trudne, a wręcz nierealne. Jednak zastanówcie się jakie trendy panują na rynku pracy. Czy w moim mieście/regionie jest zapotrzebowanie na zawód, który mnie interesuje? Czy łatwo dostanę pracę po zdobyciu tego zawodu? Czy w kraju jest dużo osób, które wykonują ten zawód? Jakie są zarobki w danej branży? Czy mam szansę na rozwój w tej branży?

Aby Wam ułatwić rozważania na ten temat przedstawię Wam kilka linków, z istotnymi informacjami.

           Kochani zobaczcie, tym samym dobrnęliśmy do podsumowania kolejnej grupy czynników wyboru zawodu, jakim jest ŚWIAT ZAWODÓW I PRACY.  Znajomość zawodu, jego wymagań pozwoli Wam świadomie wybrać zawód. Śledząc artykuły i wykonując ćwiczenia, przeglądając linki proponowane przeze mnie zdobędziecie wiedzę, która ułatwi Wam podjęcie decyzji wyboru kolejnego etapu kształcenia. A gdzie się kształcić dowiecie, się z kolejnego artykułu zamieszczonego na stronie PPP.

           Teraz przekieruję Was do linków, z których możecie czerpać wiedzę.

Opisy zawodów:

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow  – w tym linku znajdziecie opisy zawodów.

https://mapakarier.org/city – na tej stronie możecie się pobawić w Miasteczku Zawodów – na rysunkowej planszy zobaczyć w jakich instytucjach pracują osoby w różnych profesjach.

A to link do strony, gdzie możecie sprawdzić zapotrzebowanie na pracowników różnych branż. Dowiecie się, które zawody są deficytowe (brakuje pracowników) a które nadwyżkowe (jest dużo pracowników – a mało miejsc pracy) w skali powiatu, województwa czy kraju:

https://barometrzawodow.pl/

Dla osób chętnych polecam również ćwiczenie. Może to być świetna zabawa dla całej rodziny. Na kartce papieru zapiszcie 30 różnych zawodów – takie, jakie przyjdą Wam do głowy. Jedna osoba, np. Ty, wybiera sobie zawód z listy i nie mówi pozostałym osobom, który to zawód. Członkowie rodziny będą mieli za zadanie odgadnąć, który zawód wybrałeś/aś, ale nie mogą Cię o to bezpośrednio zapytać. Mogą zadawać Ci pytania, które dotyczą czynności wykonywanych w danym zawodzie, umiejętności, środowiska pracy lub narzędzi, ale w taki sposób, abyś mógł odpowiedzieć na nie TAK lub NIE. Możecie wykreślać zawody, które nie pasują do wybranego przez Ciebie zawodu: (Jeśli wybierzesz zawód lekarz, a ktoś zapyta „Czy w pracy posługujesz się suszarką do włosów? To oczywiste jest, że odpowiesz „nie”, a zawód fryzjerki możecie skreślić z listy.

Życzę Wam udanej zabawy i owocnych poszukiwań idealnego zawodu dla Was. Ja już zmykam a Was zachęcam do wędrówki w ŚWIAT ZAWODÓW.

Przygotowała – doradca zawodowy PPP Wałbrzych