Kochani uczniowie,

Przed nami ostatni artykuł z cyklu czynników wyboru zawodu. W poprzednich artykułach (cz. I, cz. II) poruszaliśmy aspekty związane z poznaniem samego siebie oraz z poznaniem zawodów. Jak Wam poszło? Zdobyliście potrzebną do świadomego wyboru szkoły wiedzę? Mam nadzieję, że sumiennie odrobiliście „zadania domowe”. W dzisiejszym artykule skupimy się na szkołach i możliwości kształcenia.

System edukacji w Polsce zmienił się w ostatnim czasie. Zniknęły gimnazja, zamiast szkół zawodowych pojawiły się szkoły branżowe i zmienił się okres nauki w poszczególnych typach szkół. Może to być dla Was zagmatwane, niezrozumiałe, ale postaram się Wam to trochę rozjaśnić.

Spójrzcie na grafikę zamieszczoną powyżej, na której przedstawiony jest system edukacji w Polsce. Teraz zastanówcie się w jakim typie szkoły możecie uczyć się wymarzonego zawodu. Czy musicie skończyć studia, aby go wykonywać? A może wystarczy skończyć szkołę branżową i po jej ukończeniu można podjąć pracę? Jeśli czytaliście o zawodach i ich wymaganiach to na pewno wiecie, w jaki typie szkoły można go zdobyć.

Po ukończeniu szkoły podstawowej możecie kontynuować naukę w szkole branżowej – nauka trwa 3 lata i zdobywacie tam kwalifikacje zawodowe (uczycie się zawodu), technikum – nauka trwa 5 lat i zdobywacie tam wykształcenie ogólne kończące się maturą oraz kwalifikacje zawodowe (technika w wybranym zawodzie), lub w liceum ogólnokształcącym – nauka trwa 4 lata i zdobywacie tam wykształcenie ogólne zakończone maturą.

Niezależnie od tego jaki typ szkoły wybierzecie, pamiętajcie, że system edukacji w Polsce jest drożny – to oznacza, że możecie się kształcić, zdobywać kwalifikacje, podejmować kolejne wyzwania edukacyjne i zawodowe. Patrząc na powyższą grafikę zobaczycie, że studiować możecie po ukończeniu każdego typu szkoły ( w przypadku szkoły branżowej należy ukończyć I i II stopień). Rozwijać się i kształcić możecie przez całe życie w formach kształcenia ustawicznego szkolnego i pozaszkolnego.

           W szkole branżowej zdobywacie zawód i po jej ukończeniu możecie podjąć pracę lub kształcić się dalej w szkole branżowej II stopnia lub w liceum dla dorosłych. Technikum przygotowuje Was do podjęcia nauki na studiach wyższych oraz daje Wam kwalifikacje zawodowe w stopniu technika. Po zakończeniu nauki w technikum możecie podjąć pracę lub kształcić się dalej. Liceum ogólnokształcące przygotowuje uczniów do podjęcia nauki na studiach wyższych. Po jego ukończeniu możecie podjąć pracę, ale nie posiadacie kwalifikacji zawodowych.

           Wybierając sobie zawód pomyślcie co chcielibyście robić w przyszłości? Jak długo chcecie się uczyć? Gdzie chcecie mieszkać i żyć? Czy będzie zapotrzebowanie na rynku pracy na interesujący Was zawód?

           Co do wyboru szkoły chcę nadmienić jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz. Każdy typ szkoły jest wartościowy, potrzebny. Nie każdy absolwent szkoły podstawowej musi za kilka lat stać się studentem. Na rynku pracy jest zapotrzebowanie na różne zawody. Nie tylko na magistrów czy inżynierów. W szkole branżowej również nauczycie się przydatnych umiejętności, a gdy zapragniecie uczyć się dalej to nic nie stoi na przeszkodzie oprócz Waszego zapału i chęci.

Informacje o szkołach i kierunkach kształcenia dostępnych w Wałbrzychu znajdziecie tu:

http://edu.um.walbrzych.pl/placowki-oswiatowe-publiczne/szkoly-ponadgimnazjalne-2.html

           Teraz podsumujcie to, czego dowiedzieliście się do tej pory. Zbierzcie w całość informacje dotyczące czynników wyboru zawodu, przeanalizujcie je i podejmijcie trafną decyzję!

Życzę Wam, aby przygoda z poszukiwaniem swojego miejsca w świecie zawodów, była dla Was udana!

Przygotowała – doradca zawodowy PPP Wałbrzych

PS. Kto z Was będzie miał problem z podjęciem decyzji, będzie się nadal wahał to serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną. Numery telefonu do doradców zawodowych są dostępne na stronie internetowej Poradni i każdy chętny może skorzystać z porady zawodowej. Można się też zgłosić wypełniając kartę zgłoszenia i dostarczając ją do sekretariatu poradni.