W naszej publicznej poradni już od wielu lat dzieci mają okazję, w trakcie zajęć terapeutycznych, tworzyć swoje gry komputerowe. W poprzednim oraz obecnym roku włączamy się do akcji „Europe Code Week 2022” w formule dostępnej dla (prawie) każdego zainteresowanego.

Uczestnicy przygotowują aplikację mobilną na system Android, czyli taką którą można uruchomić na większości telefonów komórkowych. Organizatorzy przygotowują zaplecze techniczne – nie trzeba znać się na programowaniu!
Uczestnicy mają za zadanie przygotować materiał, który zostanie wykorzystany w aplikacji. W tym roku aplikacją jest … przeglądarka zdjęć. Dokładniej – wcześniej przesłanych do organizatorów zdjęć o temacie: „Wałbrzych i okolic”. Zdjęcia prosimy nadsyłać na adres: tkurzeja@ppp.edu.pl (1 e-mail = 1 zdjęcie; nie więcej niż 3 e-maile na osobę). Z uwagi na ewentualne kwestie praw autorskich:

1. zgłaszamy tylko zdjęcia, których jesteśmy autorami,
  2. prosimy o fotografie krajobrazów, a nie portrety, np. można przesłać zdjęcie wałbrzyskiego rynku na którym jest „losowy tłum”/ludzie, ale już nie zdjęcie trójki koleżanek siedzących na fontannie,
  3. w treści każdego e-maila proszę zawrzeć oświadczenie: „Oświadczam, że jestem autorem przesłanych zdjęć. Oświadczam, że przesłane zdjęcia udostępniam bezpłatnie do wykorzystania w ramach: Code Week 2022, programowanie w poradni” oraz swoje imię i nazwisko (nie będą publikowane w aplikacji).

Szkielet aplikacji będzie przygotowany z wyprzedzeniem. W piątek 14 października 2022 od 9:00 do 10:00 będziemy wgrywać do aplikacji wcześniej zebrane zdjęcia oraz te które przekażecie na bieżąco. Zainteresowani uczniowie i nauczyciele mogą obserwować ten proces – a przy okazji poznać jak tworzy się interfejs aplikacji oraz jej logikę („silnik”, który ją napędza).

Ilość miejsc osób obserwujących sam proces kodowania jest ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rejestracja przez mail: tkurzeja@ppp.edu.pl (zgłoszenia do 13.X.2021, g. 13:00).

Aplikacja będzie dostępna do pobrania ze strony poradni.

Zapraszamy!

Aktualizacja – 14 i 22.10.2022

Dziękujemy za udział w naszej inicjatywie!

Zdjęcia zebrane i wprowadzone do aplikacji. Poniżej zrzuty ekranu z kodu i samej aplikacji – Fotografii Wałbrzycha i okolic.

Część kodu programu
Wygląd naszej aplikacji mobilnej – FotoWałbrzych – CodeWeek 2022 w Poradni Psych.-Pedag. w Wałbrzychu
Kolejny zrzut ekranu naszej aplikacji mobilnej – w pozycji horyzontalnej
Zrzut ekranu naszej aplikacji mobilnej – w pozycji wertykalnej

Zawiera spakowany w formacie .zip plik instalacyjny aplikacji „FotoWałbrzych” na telefony z systemem Android. Program nie jest podpisany cyfrowo, stąd system nie zainstaluje aplikacji bez aktywowania instalowania oprogramowanie poza sklepu Google.