Prawidłowe oddychanie z wykorzystaniem przepony daje poprawę stanu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Przepona wykonuje 80% pracy związanej z oddychaniem. Przez wiele osób nie jest należycie wykorzystywana. Złe oddychanie jest przyczyną wielu chorób i złego samopoczucia. Przepływ krwi w dolnej części płuc w pobliżu przepony jest bardzo intensywny i wynosi ok.1litr na minutę. Dla porównania w szczytach płuc przepływ krwi w tym samym czasie osiąga zaledwie 1/10 litra.

Niestety większość z nas oddycha zbyt płytko i wykorzystuje tylko górne partie płuc. Oddychanie z aktywizacją przepony warto ćwiczyć, bo zapewnia nam ono maksymalny pobór tlenu przy minimalnym wysiłku.

Jak zlokalizować swoją przeponę?

Połóż rozłożoną dłoń tuż pod mostkiem. Zrób kilka razy wdech nosem – jakbyś chciał/a coś powąchać. Poczujesz pod palcami przyłożonej dłoni skurcz mięśni – to właśnie przepona.

Proste ćwiczenie na oddychanie przeponowe /najlepiej w pozycji leżącej na plecach/: wdech przez nos i wydech przez ściągnięte usta. Rozluźnij mięśnie. Oddychaj rytmicznie. Mięśnie brzucha powinny być rozluźnione. Uspokój wdech i wydech. Pierwszą dłoń połóż poniżej mostka, a drugą wyżej w dolnej części na piersi. Zrób głęboki powolny wdech. Podczas wdechu ręka na brzuchu unosi się z brzuchem, a druga ta na piersiach nie czuje ruchu wznoszenia podczas wdechu i wydechu. Staraj się rozluźnić mięśnie brzucha, skup się na oddechu. Oddychaj powoli, rytmicznie. Zrób kilkanaście, kilkadziesiąt wdechów i wydechów. Jak masz czas to nawet kilkaset, nie licz ich… istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaśniesz. Dotlenisz mózg, zrelaksujesz się.

A po chwili… Czy czujesz się już lepiej?

logopeda A. S-K