JESTEŚ NIEBEM, CAŁA RESZTA TO TYLKO POGODA
             Pema Cziedryn

RELAKS DLA CIAŁA I DUSZY, JAK PIELĘGNOWAĆ W SOBIE SPOKÓJ – proste ćwiczenia oddechowe

 1. ZAMKNIJ OCZY I WYOBRAŹ SOBIE NIEBIESKIE NIEBO,  A NA NIEBIE NIEBIESKIE OBŁOKI.
  NIEBO – TO ŚWIADOMOŚĆ, A OBŁOKI  – TO TWOJE MYŚLI.
  Pozwól myślom-obłokom być i przepływać, ale nie płyń z nimi. Obserwuj.
  Dzięki tej prostej wizualizacji zauważysz, że zawsze są jakieś myśli, ale TY – wchodząc w rolę świadomego obserwatora, stajesz się od nich niezależny. Zyskujesz świadomość tego, co wytwarza Twój umysł, przejmujesz nad tym kontrolę.
 2. NIE SZUKAJ SPECJALNYCH OKAZJI DO PIELĘGNOWANIA W SOBIE SPOKOJU. ZATRZYMAJ SIĘ TERAZ. TA CHWILA JEST WYSTARCZAJĄCO DOBRA, aby zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Obojętne co robisz, nad czym jesteś skupiony – zrób jeszcze kilka głębokich oddechów.
 3. ODDYCHAJ LEWĄ DZIURKĄ. PROWADZĄC ODDECH W TEN SPOSÓB, BARDZO SZYBKO WYCISZYSZ UMYSŁ, przywrócisz wewnętrzną równowagę. Po prostu zakryj kciukiem prawej dłoni prawą dziurkę nosa – wykonuj wdechy i wydechy lewą dziurką. Oddychaj w ten sposób tak długo, aż poczujesz, że odzyskujesz spokój.
 4. WYPRÓBUJ 3-MINUTOWĄ PRAKTYKĘ MINDFULNESS (uważności). USIĄDŹ WYGODNIE I ZAMKNIJ OCZY. 
  Przenieś swoją uwagę na oddech. Przez pierwszą minutę skupiaj się na wdechach i wydechach. Potem przenieś uwagę na doznania płynące z ciała i obserwuj je przez kolejną minutę. Następnie rozszerz swoją koncentrację na to, co jest na zewnątrz Ciebie.­­­ Usłysz odgłosy, odczuj temperaturę otoczenia, poczuj zapachy… Po minucie otwórz oczy. Jak się teraz czujesz?
 5. POŁÓŻ SIĘ NA 5-10 MINUT.
  OPRZYJ NOGI NA ŚCIANIE LUB O SZAFĘ – BIODRA MUSZĄ PRZYLEGAĆ DO ŚCIANY LUB SZAFY.
  Takie ułożenie ciała ma cudowne działanie na nasz organizm. Można je przyrównać do niepowtarzalnego i bardzo skutecznego eliksiru, gdyż bardzo szybko kojąco wpływa na nasze samopoczucie, regeneruje, przywraca spokój, pogłębia oddech. I może je zaaplikować sobie każdy z nas!  

W oparciu o tekst Kasi Bem przygotowała logopedka A. S-K