„Kto pyta nie błądzi”. Najczęściej zadawane pytania rodziców dzieci mających problemy z komunikowaniem.

1/ Do kogo należy się udać się, gdy dziecko ma wadę słuchu, a do kogo, gdy ma wadę genetyczną? Jak wybrać właściwego specjalistę?

Odpowiedź:

Gdy maluch ma problemy z mową wynikające z wady słuchu wskazany jest kontakt z surdologopedą, który posiada odpowiednie kompetencje do pracy w tym przypadku.

Jeżeli dziecko ma problemy komunikacyjne, które spowodowane są m.in. uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, chorobami genetycznymi, zaburzeniem całościowym (autyzm), obciążonym wywiadem okołoporodowym należy skontaktować się z neurologopedą. Logopeda ogólny pomoże dzieciom, u których jest problem z wymową.

2/ Gdzie szukać pomocy logopedycznej?

Odpowiedź:

Logopedzi pracują w placówkach oświatowych : żłobku, przedszkolu, szkole, poradni psychologiczno pedagogicznej oraz w placówkach służby zdrowia: przychodniach rejonowych i specjalistycznych..

3/ Kiedy można zgłaszać się do logopedy? Czy niemowlak może być przyjęty przez logopedę?

Odpowiedź:

Logopeda, a w tym przypadku neurologopeda zajmuje się dzieckiem już od chwili narodzin. Może oceniać m.in. odruchy fizjologiczne, napięcie mięśniowe aparatu mowy, ocenić funkcje oddechowe i słuchowe.

4/ Kiedy należy podciąć wędzidełko podjęzykowe?

Odpowiedź:

Wędzidełko podjęzykowe należy podciąć, gdy pojawią się już pierwsze problemy z ssaniem i połykaniem. Krótkie wędzidełko utrudnia pobór pokarmu. Wpływa też na pojawienie się wad wymowy ograniczone ruchy języka. O zabiegu może być wskazana przez logopedę i przy jednoczesnej konsultacji z laryngologiem, bądź chirurgiem szczękowym czy foniatrą.

5/ Czy mogę samodzielnie pracować nad wymową mojego dziecka?

Odpowiedź:

Logopeda ustala czy należy rozpocząć pracę nad wymową. Jest kompetentny w doborze metod, ćwiczeń, kolejności wprowadzanych głosek. Bardzo istotna jest systematyczna terapia, w którą powinien włączyć się rodzic. Należy zaznaczyć, że nie ilość zaangażowanych terapeutów, a jakość pracy rodzica z dzieckiem pozwoli uzyskać efekty w terapii.

Przygotowała – logopeda PPP Wałbrzych