„Kto pyta nie błądzi 2 ”.

Zalecenia praktyczne.

1/ Jakie ćwiczenia zaleca się u pacjenta po podcięciu wędzidełka podjęzykowego?.

Odpowiedź:

Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego (inaczej frenotomia) jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu wymagane jest usprawnianie logopedyczne:

a/delikatny masaż zewnętrzny wędzidełka palcem od nasady języka do góry (ustawianie czubka języka do podniebienia).

b/ ćwiczenie „kobra” – przyklejanie całej masy języka do podniebienia (można wykorzystać szpatułkę laryngologiczną).

c/ ćwiczenie „konik” – uderzanie językiem w podniebienie bez poruszania brody z jednoczesnym wysuwaniem i rozsuwaniem warg.

d/ zabawy z sylabami np. wypowiadanie sylab ni – ny  ni – ny  ni – ny lub wolne/szybkie sylab ktktktktktktkt ….

2/ Czy są ćwiczenia, które można zalecić przed ważną, dłuższą rozmową lub występem przed przyjaciółmi?.

Odpowiedź:

Warto wykorzystać ćwiczenia rozgrzewające aparat artykulacyjny:

a/ ćwiczenia mięśni twarzy: opukiwanie opuszkami palców twarzy (czoło, skronie, policzki, wargi, broda); masowanie twarzy i szyi podczas cichego mruczenia.

b/ ćwiczenia warg: parskanie, mruczenie, czesanie warg zębami, bezgłośne, mocne wypowiadanie sylab w ciągu np. :  pa – pa – pa – pa,  po – po – po – po, pu – pu – pu – pu.

c/ ćwiczenia języka : mlaskanie, przyklejanie i odklejanie języka na podniebieniu, imitowanie rozpędzonego pociągu poprzez wolne i coraz szybsze powtarzanie głosek (ttt ddd nnn ttt ddd nnn), powtarzanie wolno i coraz szybciej zdania : „ Kto to tutaj tak tupie, to tato tutaj tak tupie”.

d/ ćwiczenia mięśni krtani : ziewanie z wysuniętym i schowanym językiem, przesadne i wyraziste wypowiadanie samogłosek ( a, o , u, e, y , i ) ciche i głośne.

e/ ćwiczenia podniebienia miękkiego: chrapanie i kaszel z wysuniętym i schowanym językiem, połykanie śliny przy zamkniętych ustach i obniżonej żuchwie, przesadne wybrzmiewanie sylab np. ak – ak – ak , ok – ok – ok , uk – uk – uk.   

Przygotowała – logopeda PPP Wałbrzych